Att komma igång med din hobby...
Att komma igång...
En kul och inspirerande hobby men som samtidigt kräver lite försiktighet.
Planera din arbetsyta innan du börjar måla. Se till att de olika verktygen och materialen finns på "rätt" plats. Det finns annars en risk att man bränner sig för att man är ouppmärksam och sträcker sig efter något.
Om du tycker att det är svårt att måla kan det bero på att temperaturen är för hög eller låg, gör värmetestet. Du behöver också vara ganska mjuk och försiktig på handen, speciellt med strykjärnet.
Du har för höga krav. Tekniken fungerar bäst om du skapar fritt. Bilden växer fram och formas efter hand. Om du arbetar efter en plan kan du bli mer styrd och en del av skaparglädjen kan försvinna, samt att det ofta kräver någon form av grundkunskap om teckning och/eller måleri.
Allt arbete och användning av alla produkter sker under eget ansvar!!
Startset, Artset
Böcker, DVD
Bra att ha grejer...
Hobbykniv, linjal och skärmatta (kan även användas som linjal) eller skärmaskin om du vill skära ut vissa delar av bilderna eller trimma kanterna.
Dubbelhäftande tejp & brevkort, cellofan för att göra kort.
Bigare/falsben om du gör egna kort för att få en snygg vikning i mitten. Blir snyggast om man lämnar "dalen" utåt & "berget" inåt.
Målartejp som är lätt att ta bort från olika ytor.
Skruvmejsel - för att byta stylushuvuden.
Till förvaring passar hobbyväskan i butiken perfekt. Den rymmer mycket verktyg, redskap, papper, vax mm.
Liten bricka - om du vill ha verktygen på plats så de inte åker i golvet
Blyerts- eller kolpenna - om du vill skissa upp en bild innan du målar.
Hushållspapper - rengöring till dina verktyg.
Datapapper, målarrullar - skyddsunderlag. Undvik papper med trycksvärta.
Förkläde eller oömma kläder.